16 Gruo
Renginių ciklas „Šimtmečio profesionalai“

Renginių ciklas „Šimtmečio profesionalai“

Kauno miesto muziejus kviečia į Rotušę, kurioje kitą savaitę prasidės renginių ciklas „Šimtmečio profesionalai“.


Šimtmečio profesionalai – tai nuo pat Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo – 1918 – ųjų, iki šių dienų Lietuvai dirbę užsieniečiai, pasaulio Lietuviai, akademikai ir įvairių sričių specialistai, palikę pėdsaką mūsų kultūroje ir moksle.


Renginių ciklas jungs diskusijas ir parodą, kuriose šių dienų profesionalai kalbės apie išeivijos vaidmenį statant valstybę, Lietuvos politikų diplomatinę veiklą ir užsieniečius, kurie kūrė Lietuvai.


Gruodžio 18 d., pirmadienį, 18 val. įvyks diskusija, kurią inicijuoja projektas „LT 1918“, pavadinimu „Šimtmečio tiltas: pokalbiai apie Lietuvą“. Pokalbyje dalyvauja: Rimas Bružas (režisierius, žurnalistas); prof. Liudas Mažylis (VDU PMDF profesorius); Kotryna Stankutė-Jaščemskienė („Global Lithuanian Leaders“ vadovė); Marijus Petrušonis (Lietuvos URM diplomatas).


„100 metų atrodo daug, tačiau nesunkiai galima pastebėti, kad tam tikros temos yra aktualios šiandienos Lietuvai beveik tiek pat kiek buvo aktualūs atkurtos valstybės aušros laikotarpiu. Kviečiame prisijungti prie pokalbio, kur paprastai ir jaukiai pažvelgsime į Lietuvą tuomet ir dabar. Trumpai, nusikėlę laiku išskirsime epizodus, kurie buvo svarbūs Lietuvai prieš 100 m. ir kartu su savo sričių lyderiais pakalbėsime apie istorines paraleles“, – apie renginį informuoja organizatoriai.


Pokalbio metu bus koncentruojamasi į dvi temas: išeivijos veikla kuriant Lietuvą ir Diplomatinės pastangos įtvirtinant Lietuvos interesus.


Diskusija vyks Kauno rotušėje, Baltojoje salėje (Rotušės a. 15).


Kauno Rotušės salėje vietų skaičius bus ribotas. Registracija į filmavimą čia (atvykti reikės 17:45) - https://goo.gl/forms/IC4s3t5s5tjLy14X2.


Pokalbio transliacija bus matoma per DELFI TV.


Facebook renginys: https://www.facebook.com/events/1881161272194755/


Gruodžio 20 d., trečiadienį, 17 val., įvyks M. Mažvydo bibliotekos parodos „Užsienio profesionalai – Lietuvai“ atidarymo renginys.


1918 m. vasario 16 d. pradėtai kurti moderniai Lietuvos valstybei labai reikėjo išmintingų ir drąsių žmonių, naujoviškų ir rizikingų sprendimų. Šaliai labai trūko profesionalų, todėl jos kūrėjų gretas 1918–1940 m. papildė nemažai mokslininkų, medikų, architektų, kariškių ir kitų sričių profesionalų iš užsienio. Kai kurie iš jų Lietuvoje atliko epizodinį vaidmenį, kiti pasiliko ilgiau, darniai įsiliedami į šalies gyvenimą. Didelė dalis šios parodos herojų buvo susiję su 1922 m. Kaune įkurtu Lietuvos (vėliau – Vytauto Didžiojo) universitetu. Būtent akademinėje erdvėje su modernėjančios šalies jaunimu jie dalijosi savo žiniomis, patirtimi ir įžvalgomis. Jie statė šalį, kūrė teisę, plėtojo mokslą, pažino gamtą, tyrinėjo kalbą, pasakojo istoriją, gydė žmones, mokė kalbų, saugojo knygas ir net mokė skraidyti. Jie buvo įvairių sričių specialistai, palikę pėdsaką mūsų kultūroje ir moksle.


Parodoje „Užsienio profesionalai – Lietuvai“ pristatomos 28 iškilios asmenybės, dirbusios 1918–1940 m. Lietuvoje. Tai skirtingų tautybių, lyčių ir profesijų žmonės, simboliškai sugrupuoti į vienuoliką tematinių stendų. Juos jungia profesija arba išsilavinimas. Parodoje galima susipažinti su lakūnais, architektais, medikais, teisininkais, gamtininkais, istorikais, kalbininkais, bibliotekininkais, matematikais, menininkais ir ekonomistais. Kartu su vizualia informacija apie profesionalus, parodoje trumpai pristatomos jų biografijos, svarbiausi nuopelnai Lietuvai, įdomus biografijos faktas ir nedidelė citata: asmens mintys ar mintys apie asmenį. Visos parodoje naudojamos iliustracijos surinktos iš įvairių Lietuvos ir pasaulio atminties saugojimo institucijų. Visos publikuojamos knygos saugomos Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.


Atidarymo renginyje dalyvauja Kauno miesto muziejaus direktorius Gabrielius Sužiedėlis, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos direktorius prof. Renaldas Gudauskas, prof. Egidijus Aleksandravičius, dr. Tomasz Blaszczak ir viena iš parodos autorių dr. Giedrė Milerytė-Japertienė.


Renginys įvyks Kauno rotušėje, Suolininkų salėje (Rotušės a. 15)


Facebook renginys: https://www.facebook.com/events/749053468620357/


Parodos įgyvendintojas:


Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka


Projekto partneriai:


Vytauto Didžiojo universiteto Kauno istorijos centras


Kauno miesto muziejus


Remėjas:


Lietuvos kultūros taryba


PARODOS AUTORĖS:


Giedrė Milerytė-Japertienė


Valdonė Budreckaitė


Inga Puidokienė


PADOROS DIZAINAS:


Akvilė Mikalauskaitė