10 Lap
Švariausia žemės druska

Švariausia žemės druska

šiandien brangiausių pasaulio restoranų virtuvėse dažnai naudojama ypatingo skonio druska, susiformavusi daugiau nei prieš 250 mln. metų senosiose neužterštose jūrose. Dažniausiai švelnios rožinės, sakurų rausvumo ar dar šviesesnio rausvo atspalvio druska garbinama ne veltui: kasama Himalajų kalnuose ši druska yra tyra it krištolas ir savo sudėtimi turtingiausia žemėje.


Himalajų druskoje randami net 84 aktyvieji cheminiai mikroelementai, kurie atitinka 84 cheminius elementus, esančius žmogaus kraujyje. Kaip teigia Ajurvedos mokslas, tai pati sveikiausia druska žemėje, o naudodamas ją žmogus užsitikrina sau ilgą ir sveiką gyvenimą.

Manoma, kad ši druska turi ir gydomųjų savybių:
reguliuoja kraujospūdį, šalina toksinus iš organizmo, gydo reumatą, balina dantis, stiprina kaulus, gerina kvėpavimo sistemą ir yra naudojama inhaliacijoms, kompresams, gerina miegą, reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, tonizuoja organizmą ir netgi jaunina. Skirtingai nei įprasta akmens druska, Himalajų druska nesikaupia organizme ir kartu su vandeniu išplauna senąsias druskas bei šlakus.

Išgaunama rankomis ir apdorojama akmenimis Himalajų kalnuose esančiose požeminėse kasyklose ši druska yra natūralios kilmės, o jai išgauti nenaudojami jokie chemikalai. Rausva druska neturi jokių konservantų bei priedų, jos užterštumas nesiekia 1%.


Dėl ypatingo skonio ją vertina ne tik Ajurveda ar sveika gyvensena besidomintys žmonės, bet ir gurmanai. Rožiniai, dažnai permatomi kristalai yra subtilaus ir labai švelnaus skonio. Dažniausiai Himalajų druska yra naudojama vietoj įprastos valgomosios druskos. Tad virtuvėje tikrai pravers turėti tiek smulkintos rožinės Himalajų druskos, tiek ir stambesnių druskos kristalų.

Kaip naudoti?
Stambius druskos gabalus patogu tarkuoti maistine trintuve tiesiog ant salotų, užkandėlių ar kitų šaltųjų patiekalų. Smulkesnius – tiesiog berti į maistą. Ne tik sveika, bet ir atrodo puošniai. Nors geriausia (ir kur kas taupiau) jos užbarstyti ant jau paruošto maisto. Smulkesnius druskos kristalėlius galima naudoti ir ruošiant karštuosius patiekalus, sriubas, troškinius, kepant maistą orkaitėje.

Taip pat ši druska naudojama vonioms ruošti, masažams, kūno šveitikliams gaminti, veido procedūroms, kojų vonelėms, kompresams ruošti, visam organizmui valyti. Iš Himalajų druskos gaminamos kosmetikos priemonės, lempos ir oro drėkintuvai, valantys orą.

• Įsigyti šios druskos galima sveikais ir ekologiškais produktais prekiaujančiose krautuvėlėse, e. parduotuvėse, Ajurvedos centruose.