04 Vas
Verslo dovanų etika

Verslo dovanų etika

Ar kada nors susimąstėte, ar dera klientui arba kam nors iš bendradarbių įteikti dovaną? Jeigu taip, kokia tai turėtų būti dovana? Yra keletas dalykų, į kuriuos, prieš nuspręsdami, turėtumėte atkreipti dėmesį. Ar tai būtų profesinė padėkos dovana klientui, kolektyvinis boso sveikinimas, visada reikia išlaikyti profesinę etiką.
Atsargumas prieš ką nors dovanojant pravers visada. Ruošiatės sveikinti gimtadienio proga, parodyti savo gerumą verslo partneriams įteikdami dovanėlę? Šis „gerumo aktas“ gali būti labai jautrus, todėl būtina vadovautis etikos taisyklėmis.Pirmiausia turite įsitikinti ar dovana tinkama ir vadovautis bendromis kompanijos nuostatomis. Taip pat, niekada nesitikėkite už tai ką nors gauti mainais.
Kai kuriose šalyse verslo dovanos yra vertinamos, kaip nereikalingos, bereikšmės. Kitose šalyse dovanos būtinai turi būti įpakuotos. Jeigu nežinote, kaip teisingai įteikti dovaną geriau pasidomėti kultūriniais bruožais. Kitaip galite atsidurti nemalonioje situacijoje bei patirti nepatogumų ateityje turėdami reikalų su tuo žmogumi.
Geriausia verslo dovanas susieti su kokiomis nors progomis. Pagrindinės progos dovanoti verslo dovanas yra: sėkmingas projekto užbaigimas, paaukštinimo šventimas, naujai pradėta partnerystė, sėkmingų metų užbaigimas, atostogos, vestuvės, gimtadienis arba vaiko gimimas, išreikštas dėkingumas už darbuotojo iniciatyvą, kuri viršijo jo pareigas. Kaip išsirinkti tinkamą dovaną? Dovanos įmonei ar klientui turėtų būti kūrybiškos ir susieję su anksčiau išvardintomis progomis. Vis dėlto venkite per daug asmeninių dovanų, kurios galėtų būti interpretuojamos, kaip kyšis arba kas nors įžeidžiančio. Jokiu būdu verslo partneriams nedovanokite intymių drabužių, brangių kvepalų, papuošalų ar kitų daiktų, nesusijusių su verslu. Gerų  Verslo dovanų pavyzdžiai galėtų būti šie: prabangus rašiklis, prabangi užrašinė, odinis portfelis, saldainių dėžutė, personalizuotas puodelis, termo puodelis, skėtis, usb atmintinė, išorinė baterija, žiebtuvėlis (jei žmogus juo naudojasi). Šventės ir dovanojimas darbo kolektyve gali būti organizuojamas labai įvairiai. Galite surinkti pinigus iš kolegų ir nupirkti  ką nors gražaus bendrai užuot kiekvienas dovanojęs smulkias bereikšmes dovanėles. Jeigu pasirinksite šį sveikinimo būdą ne tik praplėsite dovanos variantų pasirinkimą, bet ir būsite solidarūs tiems, kurie neturi galimybės patys iš savęs padovanoti ką nors gražaus. Tiems, kurie visgi norėtų kolegai padovanoti ką nors asmeniško, derėtų bent simboliškai prisidėti prie bendros dovanos, o savo dovaną įteikti labiau privačioje aplinkoje. Daugelis tikisi, jog bendrą dovaną asmuo išpakuotų prieš komandą. Švęsdami atkreipkite dėmesį į laiką, tinkamą elgesį ir darbo etiką.
Vadovų dovanos darbuotojams. Vadovai dovanas įteikinėja tik tiesiogiai pavaldiems darbuotojams. Kai kolektyvas didelis ir jame dirba dešimtys ar šimtai žmonių iš vadovo niekas dovanų neturėtų tikėtis. Tačiau priimtina suorganizuoti nedidelį susirinkimą, kurio metu viešai įteikiama dovanėlė vienam ar keliems darbuotojams. Labai gražu įteikti pačių pagamintą dovaną, jeigu yra galimybė.
Darbuotojų dovanos vadovams yra rečiau sutinkamas dalykas. Tačiau mažos nebrangios, bet skoningos dovanos yra priimtinos.  Rašiklis, užrašų knygutė, kavos puodelis, personalizuoti marškinėliai, smulkus įrankis, raktų pakabukas, vizitinių kortelių dėkliukas, gertuvė – puikūs darbuotojų dovanų vadovams pavyzdžiai. 
Brangios pavienių darbuotojų dovanos vadovams nėra priimtinos. Jeigu kas nors iš darbuotojų pasirenka dovanoti ką nors, kas netelpa į padorias kainos ribas, tarkim prabangų vyno butelį, vadovas turėtų mandagiai atsisakyti. Tačiau, jeigu šis kolekcinis vyno butelis yra nuo viso kolektyvo ir dovanojamas komandos akivaizdoje, nieko blogo tokią dovaną priimti. Stenkitės dovanojimu, kaip ir kitu elgesiu savo vadovo nepastatyti į nepatogią padėtį, kad vėliau tai neatsisuktų prieš jus pačius. Geriausiai tokioms progoms tiktų dovanoti bilietus į sporto ar kultūrinį renginį, kuponą į mėgstamą restoraną vakarienei dviem.
Į gautą dovaną būtinai atsakykite žodine ar raštiška padėka. Geriausia padėkoti ranka rašytu rašteliu ar bent jau nusiųsti tekstinę žinutę telefonu. Jeigu dovanų yra daugiau nei viena, neeikvokite įmonės laiko rašydami padėkas. Tai geriau padaryti ne darbo metu. Išpakuodami dovanas nepasitikėkite vien savo atmintimi, o verčiau iš karto užsirašykite dovanos teikėją bei aprašykite dovaną, kad vėliau neužmirštumėte kam už ką padėkoti.
Padėka gali būti labai trumpas, tačiau unikalus tekstukas. Tarkim „labai dėkoju už šį kavos puodelį. Esu tikras, jog matysi mane iš jo geriant kas rytą“ arba „dėkoju už kuponą į mano mėgstamiausią restoraną. Jie gamina pačią skaniausią žuvį visame mieste“. Padėkas galite įteikti kiekvienam asmeniškai arba išsiųsti el. paštu.