17 Bir
Dviejų parodų atidarymai Šiuolaikinio meno centre

Dviejų parodų atidarymai Šiuolaikinio meno centre

Šiuolaikinio meno centras kviečia į dvi naujas parodas:


Steinar Haga Kristenseno paroda „Balastas“. „Dexter Sinister“ paroda „NebaigtO kūrinio“ ir paskaita-užkalbėjimas „Paskutinio dūžiO“.Steinar Haga Kristenseno paroda „Balastas“

2014.06.20–08.17

Parodos atidarymas birželio 20 d., penktadienį, 18 val.

Kuratorius: Valentinas Klimašauskas

Parodoje „Balastas“ eksponuojami kūriniai, kurie buvo sukurti Steinarui Haga Kristensenui bendradarbiaujant su Karen Eliot nuo 2006 m. iki dabar. Jų bendradarbiavimo būdą galima pavadinti telepatija – tai komunikacija, kuri įmanoma  nenaudojant akivaizdžių fizinių ženklų. Tapybos darbai, skulptūros ir kitos intervencijos parodoje sukuria reginius, kurie gali būti apibūdinti kaip prieš tai minėtos telepatinės kolaboracijos geštaltai – raštų ir elementų konfigūracijos, kurios yra daugiau nei sudėtinių dalių suma. Pasak menininko, tokio bendradarbiavimo pagrindu sukurti kūriniai tyrinėja veržliajam modernizmui būdingo vienodumo galią.

Kaip foną minėtiems kūriniams Haga Kristensen sukūrė didelio formato plakatus – antrąjį planą nuo lubų iki grindų užpildantį 11 metrų ilgio diptiką. Diptike atvaizduoti  3D brėžiniai iš anksčiau vykusios šio menininko parodos – tai ir reprezentacija, ir tyrimas. Be to, šis diptikas iliustruoja idėją, kad atskiras eksponatas gali būti suvokiamas kaip tam tikras vaiduokliškas sudėtinės kompozicijos vaizdas.

Centrinę vietą parodoje užima 3D videoinstaliacija, kuri veikia kaip teatrališkas menininko komentaras apie kūrimo ir suvokimo prasmes bei kaip idealus dialogas tarp žiūrovų auditorijos ir ekspozicijos objektų kiek painiame parodos pasakojime.

Daugialypių tapatybių menininkė Karen Eliot susikūrė save kaip atsvarą vyrų dominavimui Neoistų judėjime. Nuo tada Eliot dalyvavo įvairiuose radikaliuose meniniuose projektuose. Anglų parapsichologo Ruperto Sheldrake‘o teorijų įtakoje Eliot meninė praktika yra paremta telepatiniu jautrumu. Kūrybinio proceso metu ji skleidžia itin stiprų lauką, kuriame tampa įmanomas biologinis ir metafizinis smegenų ir kūnų susijungimas. Menininkė tikina galinti pademonstruoti, kad jai patiriant stiprius vienodumų laukus, ji taip manipuliuoja kolektyvine atmintimi, jog gali nutraukti evoliucinį žmogaus ar bet kieno kito smegenų vystymąsi.

Haga Kristenseno montažai kuriami naudojant skirtingus meninius gestus, tarp kurių galime rasti scenarijus įvykiams, skulptūras, tapybą, videodarbus, performansus ir telepatinius tyrimus. Po to, kai publikavo savo kūrybos katalogą – dedikaciją Karen Eliot parodai „Retrospektyva – apie nesubjektyfikuotą asmenybę“ (2009)  – Haga Kristensen plėtojo teatrinius savo asambliažų skaitymus. Paskutiniu metu Haga Kristensen artimai dirbo su Karen Eliot,  apie kurią teigia: „Mane stulbina Karen inteligencija ir kūrybinis jautrumas; man didelė garbė vėl bendradarbiauti su ja“.


„Dexter Sinister“ paroda „NebaigtO kūrinio“


2014.06.20–08.17


Parodos atidarymas: birželio 20 d., penktadienį, 18 val.

Paskaita-užkalbėjimas: birželio 21 d., šeštadienį, 22.30 val.

Kuratorė: Virginija Januškevičiūtė (XII Baltijos trienalė)


Vasaros saulėgrįžos metu (birželio 20-21 d.) Šiuolaikinio meno centre organizuojami du dueto „Dexter Sinister“ renginiai. Šeštadienį, birželio 21 d. 22.30 val. ŠMC kviečia į paskaitą-užkalbėjimą „Paskutinio dūžio“ – bandymą „sudalyvauti“ pernykštės Venecijos bienalės Lietuvos paviljono atidarymo vakare. Jungtinio Lietuvos ir Kipro paviljono kuratoriaus Raimundo Malašausko kvietimu duetas šiai parodai, pavadintai „oO“ ir vykusiai modernistiniame Venecijos sporto komplekse, sukūrė instaliaciją „Nebaigto kūrinio“ („Work-in-Progress“): priešinguose krepšinio salės galuose buvusios švieslentės buvo suprogramuotos taip, kad laiką rodytų ne įprastais skaičiais, o didžiosiomis ir mažosiomis raidėmis „o“. Šiuolaikinio meno centre dieną prieš „užkalbėjimą“, penktadienį, atsidaro paroda „Nebaigto kūrinio“, kurioje duetas tęsia Venecijoje pradėtą darbą ir kurioje greta keleto „Dexter Sinister“ kūrinių pristatomi tokie menininkai kaip Kazys Varnelis, Bruno Munari, Alighiero e Boetti, Muriel Cooper, Giuseppe Penone, Angie Keefer, Stephen Willats ir keletas kitų. Visi parodos eksponatai vienaip ar kitaip iškreipia laiko ir erdvės parametrus.

Šeštadienio renginys „Paskutinio dūžio“ prasidės 23 val. ir truks lygiai valandą. Organizatoriai prašo žiūrovų nevėluoti, durys bus atviros nuo 22.30 val.

Dexter Sinister“ – tai dizainerių, leidėjų, menininkų ir rašytojų Stuarto Bailey (JK) ir Davido Reinfurto (JAV) duetas. Reinfurt baigė Šiaurės Karolinos ir Jeilio universitus JAV ir 2000 m. įkūrė dizaino studiją „O-R-G“. Beveik tuo pat metu Bailey, baigęs Rydingo universitetą Jungtinėje Karalystėje ir „Werkplaats Typografie“ studijas Nyderlanduose, tapo vienu iš žurnalo „Dot Dot Dot“ steigėjų. „Dexter Sinister“ susiformavo 2006 m. iš paskatos rasti kitokį, ekonomišką, „just in time“ leidybos modelį, nei įprasta šiuolaikinėje konvejerinėje didelių apimčių spaudos pramonėje. Nuo tada šis pavadinimas ženklina tris sritis: 1) leidyklą, 2) knygyną/studiją Niujorke, Lower East Side ir 3) meno erdvėms skirtus, o dažnai – ten pat ir sukurtus kūrinius. Drauge su Angie Keefer duetas neseniai įkūrė dar vieną instituciją, „The Serving Library“.


Meno mokyklos Vilniuje | Meno mokyklos Kaune | Meno mokyklos Klaipėdoje | Meno mokyklos Šiauliuose | Meno mokyklos Panevėžyje | Meno mokyklos