08 Geg
Galerija „Arka“ pristato  garsaus čekų grafiko Oldřich Kulhánek darbų parodą

Galerija „Arka“ pristato garsaus čekų grafiko Oldřich Kulhánek darbų parodą

Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje ir galerija „Arka“ pristato pasaulyje garsaus čekų grafiko Oldřich Kulhánek (1940-02-26  – 2013-01-28) grafikos darbų parodą.


„Mano giliu įsitikinimu, menininkas savo darbuose turėtų perduoti žinią apie save, savo laikmetį ir vietą, kurioje gyvena. Menininkas turėtų apnuoginti melą ir netiesą, kalbėti apie tai, kas vyksta su žmogumi, apie manipuliavimą ir žmogaus dehumanizavimą šiandienos pasaulyje. Menininkas turėtų kalbėti apie jo laikmečio žmogaus sielą." (Oldřich Kulhánek gyvenimo ir kūrybos motto).


Iškiliausias šiuolaikinis čekų grafikas O.Kulhánek studijavo Prahos menų akademijoje pas žinomą čekų grafikos meistrą, dailininką ir iliustratorių Karlą Svolinskį, padėjusį pagrindus jo kūrybai. Kurti pradėjo septintajame XX a. dešimtmetyje. 1971 m. buvo suimtas StB (Tuometinės Čekoslovakijos KGB) ir apkaltintas komunistų valdžios atstovų atvaizdų išniekinimu – 1968-1971 m. O.Kulhánek grafikos darbuose įžvelgiamas Sovietų Sąjungos vadovo J.Stalino veidas. Po keleto mėnesių grafiką iš kalėjimo paleido, tačiau kvietė į apklausas kas dvi savaites dvejus metus iš eilės. Prahos miesto teismas priėmė nutartį grafiko darbus sudeginti. Vėliau paaiškėjo, kad darbai sudeginti nebuvo, juos išgraibstė patys teismo darbuotojai. „Net ir tragiškiausiose gyvenimo situacijose visada lieka sveiko humoro krislelis, aišku, kartais ganėtinai juodo…“, vėliau sakė Kulhánek.


Už V.Gėtės „Fausto“ iliustracijas 1982 m. buvo apdovanotas sidabro medaliu Leipcigo knygų mugėje. 1982-1983 m. sukūrė simbolistinį ciklą „Veidai“, 1984-1985 m. – „Rankos“. Devintajame praeito amžiaus dešimtmetyje Kulhánekui buvo uždrausta dalyvauti parodose, publikuoti darbus, tačiau jis nebijojo  persona non grata vaidmens ir su draugų pagalba jo darbai buvo eksponuojami Belgijoje, Vokietijoje, Olandijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. 1992-1993 m. O.Kulhánek sukūrė Čekijos nacionalinės valiutos banknotus, piešė pašto ženklus. O.Kulhánek darbai įvertinti tarptautiniais apdovanojimais, daugelis jų puošia žymiausias pasaulio galerijas – Nacionalinį Žoržo Pompidu meno ir kultūros centrą Paryžiuje, Albertino muziejų Vienoje, Karališkąją Briuselio biblioteką, Nacionalinę galeriją Prahoje.


Vieno ryškiausių šiuolaikinio Čekijos menininko parodą galerijoje „Arka“ (Aušros Vartų g.7, Vilnius) gegužės 13 d. 17.00 val.. atidarys nepaprastasis ir įgaliotasis Čekijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Radek Pech ir specialiai į parodos atidarymą Vilniuje atvyksianti menininko dukra Kateřina Kulhánková. O.Kulhánek darbų paroda veiks iki gegužės 31 d.