18 Lie
Ispanų menininkų parodos tautinės muzikos instrumentų muziejuje

Ispanų menininkų parodos tautinės muzikos instrumentų muziejuje

Alvaro Peña "Sedinti Moteris Keliautoja", 2013.


Rugpjūčio 01 d., penktadienį, 15 val. Kauno miesto muziejus vėl atveria duris ispanų menininkams, kurie pristato tris kolektyvines savo darbų parodas Kauno pilyje (Pilies g. 17) bei P.Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejuje (L.Zamenhofo g.4).


Kauno miesto muziejus jau antrus metus iš eilės sėkmingai bendradarbiauja su Madrido galerija EMMA bei Ispanijos Crearium Gallery Goyart International ir, padedami parodų organizatorės bei kuratorės Inos Mindiuz, šiemet pristato lankytojams tris kolektyvines ispanų menininkų parodas – „GALICIA“, kuri veiks Kauno pilies ketvirto aukšto menėje, bei „GOYART“ ir „NOSOTROS/MES“, kurios bus eksponuojamos P.Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejuje.


Kaip teigia galerijos EMMA vadovas Gorgonio Sanjuan, „menas – tai tarsi pagrindinis bendravimo elementas, kaip tiltas tarp tautų ir kultūrų, nes menas, kaip ir muzika, yra universali kalba“. Taigi, menas neturi nei sienų, nei ribų, nes šia „universalia kalba“ susišneka viso pasaulio žmonės. Praėjusiais metais ispanų menininkai bendravo bei tarėsi su asociacijomis ir grupėmis Teksase ir Kalifornijoje, kas leido jiems išplėsti savo veiklą JAV. Taip pat jie turi susitarimus su Meksika, Peru, Ekvadoru ir Argentina, kur yra parengę ar ruošia naujas parodas. Todėl Kauno miesto muziejus nepaprastai džiaugiasi, kad šie veržlūs ir talentingi kūrėjai, tarsi skirtingų kultūrų ambasadoriai, žavisi Kaunu ir sutiko pristatyti savo darbus mūsų miesto bei Lietuvos žmonėms, tokiu būdu suartindami abi tautas.


Parodai „Galicia“ organizatoriai sukvietė būtent šio Ispanijos regiono menininkus. Parodoje pristatomi 25 didelio formato vaizdai, kuriuose šiaurės vakarų Ispanijos miesto Santjago de Kompostela atspindžiai turėtų sužadinti lankytojo emocijas ir jausmus. Šis miestas – tai Galisijos regiono sostinė. Menininkams atlikimo technika rūpi mažiau, jų darbai – tai bandymas judėti ir bendrauti. Pasak Gorgonio Sanjuan, jie pasiryžo tūkstantį mylių gabenti Galisijos žemės kampelį motyvuojami noro leisti lietuviams pažinti Galisijos sielą ir jausmus, suartinti šias dvi tautas, meno dėka atskleisti nakties magiją ir slėpinius, magišką visatą, kur viskas vyksta, palygindami tai su naktimis jų mieste Santjago de Kompostela.


Galisijos tema šias metais jungia ir grupės GOYART darbus, eksponuojamus antrojoje parodoje „Goyart“. Čia savo kūrinius pristato 30 ispanų menininkų. Tai tapybos darbai, stiklo skulptūros. Savo paveikslą – „Žaliasis peizažas“ (Pavasaris), atliktą mišria technika – pristato ir parodos kuratorė bei organizatorė, lietuvių menininkė, jau daugiau nei dešimtmetį gyvenanti Ispanijoje, Ina Mindiuz. Kartu ji pristatys Murcijos menininko Alvaro Peña figūrinę kompoziciją „Sėdinti moteris“ (Keliautoja), akrilas. Tik I.Mindiuz dėka Kauno miesto muziejus palaiko glaudžius ryšius su ispanų meno atstovais ir turi puikią progą pristatyti juos Lietuvos žmonėms.


Trečioji paroda „NOSOTROS/MES“ – tai dviejų jaunų menininkų Solveigos Vaitkutės ir Josep M. Monrabá projekto „Kasdienio gyvenimo skulptūros“ pristatymas. Autorių teigimu, pagrindinė jų projekto idėja yra dviejų skirtingų žmonių – vyro ir moters, katalono ir lietuvės – kasdieniniame gyvenime vartojamų daiktų panaudojimas siekiant sukurti vizualinį vaizdą ir objektyviai panagrinėti savo gyvenimą per šių objektų projekciją. Visas dėmesys sutelktas į tai, kaip objektai pristatomi, kokias skulptūrines formas ar natiurmortus sukuria, kokią įgyja metaforišką reikšmę. Šiai parodai jaunieji menininkai rinkosi maisto, indų, žaislų ir kitų daiktų nuotraukas. Parodoje bandoma perteikti socialinį statusą, atskleisti šių jaunuolių aplinką ir papročius, paieškoti kultūrinių skirtumų. Tai aktualu abiems menininkams, nes jie gimė ir augo skirtingose šalyse. Solveiga Vaitkutė gimė Kaune, tačiau jau dešimt metų gyvena Ispanijoje. Ji nuo mažens studijavo meną, o atvykusi į Ispaniją, mokėsi meno vidurinėje mokykloje. Menininkė jau yra dalyvavusi įvairiose meno parodose ne tik Ispanijoje, bet ir Lietuvoje, kurdama koliažus. Jaunas ispanų menininkas Josep M. Monrabá gimė Katalonijos mieste Leridoje (kat. Lleida) Jis baigė dvejų metų projektavimo ir meno studijas Barselonoje. Šiuo metu abu jie studijuoja reklamos grafiką dizaino mokykloje L'Escola d'ArtMunicipal Cristōfol Léandre. Tai pirmasis bendras jaunųjų menininkų projektas, kuriame kiekvienas savaip interpretuoja figūras ir vaizdais perteikia išankstines idėjas.


Visi, trokštantys pajusti ispanišką dvasią, pasigėrėti ypatinga dvasia alsuojančio Santjago de Kompostela miesto vaizdais ir artimiau susipažinti su šios šalies gyvenimu, kviečiami aplankyti tris kolektyvines talentingų ispanų menininkų darbų parodas, kurios veiks rugpjūčio 1-31 dienomis:


– Kauno pilyje (Pilies g. 17) – paroda „Galicia“ (atidarymas – rugpjūčio 01 d., penktadienį, 15 val.)


– P. Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejuje (L.Zamenhofo g.4) – paroda „Goyart“ (atidarymas – rugpjūčio 01 d., penktadienį, 15.30 val.)
– P. Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejuje, Gotikinėje menėje (L.Zamenhofo g.12) – paroda „NOSOTROS/MES“ (atidarymas – rugpjūčio 01 d., penktadienį, 15.30 val.)


Įėjimas į parodų atidarymą nemokamas.