24 Vas
Į ką reiktų atkreipti dėmesį perkant antikvarinius baldus

Į ką reiktų atkreipti dėmesį perkant antikvarinius baldus

Antikvariniai baldai kainuoja ir ta kaina dažnai pranoksta naujų baldų kainą. Tad kaip išsirinkti tikrai antikvarinius baldus ir į ką atkreipti dėmesį juos perkant – nemažas galvos skausmas gali būti kiekvienam pirkėjui. Tad verčiau kreiptis patarimų į specialistus. Šįkart mus konsultuoja "Rumšiškių baldai" pardavimų vadovas Morenas Jasevičius. Ypač vertingas jo ištartas sakinys: “Aukšta baldo kaina neatspindi jo amžiaus”.

Pasikliauti, kas teisus, o kas tik dumia akis perkant antikvarinius baldus nėra lengva. Neturint žinių galima labai stipriai permokėti ar įsigyti visai ne antikvarinį baldą. Senovinių baldų kopijos šiais laikais yra labai paplitę ir jos kuriamos tam, kad išleidžiant mažesnius kaštus būtų galima akims džiaugtis analogišku rezultatu. Labai dažnai antikvarinių baldų kopijos yra nepriekaištingai padarytos naudojant tuos pačius baldų gamybos būdus, medžiagas ir jas sendinant. Tokie baldai geriau tarnauja, nors ir neturi jokios istorinės vertės.

Amžius
Baldo amžius atspindi – ar jis bus antikvarinis ar ne. Senoviniams yra priskiriami tie baldai, kurie skaičiuoja jau daugiau nei šimtą metų. Lietuvoje tokių senų baldų yra labai mažai išlikę, todėl jų kainos yra atitinkamai labai aukštos. Bet kaip ir sakė "Rumšiškių baldų" pardavimų vadovas M. Jasevičius, senovinių bei antikvarinių baldų kaina negali atspindėti jo amžiaus. Tai lemia dar daugelis kitų veiksnių, tokių kaip būklė, istorija, gamybos metodai ir unikalumas.

Amžių nustatyti labai padeda baldo išvaizda. Kuo jis labiau susinešiojęs, tuo bus senesnis. Per laikmečius jį turėjo įtakoti klimato kaita, žmonių palikti pėdsakai ar mechaniniai pažeidimai. Morenas Jasevičius pataria rinktis kuo prasčiau atrodantį antikvarinį baldą. Priešingu atveju jis gali būti daug vėlesnių metų.

Nėra būtinybės pabaigti aukštuosius mokslus, kad pažintumėte kiekvienos istorijos epochos madas, jų linijas, vyravusius stilius bei atskirtus puošybos elementus. Begalė informacijos yra internete bei tam skirtuose leidiniuose, tad prieš įsigydami antikvarinį baldą pasidomėkite vyravusiomis epochomis ir jų išskirtiniais bruožais, kurie būdavo perteikiami balduose.

Išvaizda
Taigi dažnai antikvariniai baldai yra ne itin geros būklės, juos gali tekti restauruoti arba jie jau gali būti parduodami po šios procedūros. Atkreipkite dėmesį, kad jei baldas yra medinis, jo paviršius bus nelygūs. Taip yra todėl, kad anksčiau mediena buvo pjaunama rankomis, o ne staklėmis, kaip tai daroma šiais laikas ir tokiu būdu išgaunamas labai glotnus paviršius. Taip pat baldus poliruodavo tik rankomis, todėl antikvariniai bladai dažnai turi neapdorotas vidines puses.

Galite atkreipti dėmesį, kokie varžtai ir vinys yra naudojami. Jei jie metaliniai – kažin ar Jūsų pirkti numatytas baldas yra antikvarinis, nes senais laikais antikvarinių baldų dalys buvo tvirtinamos tik medinėmis vinimis ir varžtais. Tai labai patogu ir praktiška, nes juos lengva išardyti. Atskirtos baldų dalys būdavo sujungiamos kregždės tipo baldų sujungimo metodu, nes juk nebūdavo nei vinių, nei klijų nei specialių veržlių.

Nereikia bijoti baldų su kirminų padarytomis angomis. Kaip patikrinti, ar tai ne gamyklinis triukas? Paprasčiausiai įsmeikite į jų angutes vinuką. Antikvarinį baldą lengvai išduos lengvas smygis, kadangi kirminai graužia medieną spiralės trajektorija. Jeigu baldas turi geležinius elementus, tai jie tikrai turi būti parūdiję. Juk baldas, skaičiuojantis ne vieną dešimtmetį ir patyręs pačių įvairiausių aplinkos sąlygų, tikrai ant metalo turės rūdžių.

Tai tik dalis pagrindinių patarimų iš visos gausos, kuriais vadovaujantis galite išsirinkti antikvarinį baldą savo namams. Jie neabejotinai pagyvins kiekvieną patalpą ir suteiks jai ypatingą jaukumą ir stilių.