29 Sau
Kauno miesto muziejuje - paroda minint valstybės atkūrimą

Kauno miesto muziejuje - paroda minint valstybės atkūrimą

Kauno miesto muziejus  (M. Valančiaus g. 6), minėdamas Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, vasario 12 d., trečiadienį, 16 val. kviečia į Lietuvos dailės muziejaus parengtos kilnojamosios stendinės parodos „XIX a. II p.–XX a. pr. Lietuvos valstybės politikos, kultūros, mokslo, visuomenės elitas ir jo aplinka“ pristatymą.


Parodą pristatys Lietuvos dailės muziejaus filialo LM ISC LIMIS centro vedėja, parodos kuratorė Danutė Mukienė. Pranešimą „Vasario 16-oji Laikinojoje sostinėje“ skaitys Kauno miesto muziejaus Edukacinių programų ir renginių organizavimo skyriaus vedėja, istorikė Skaidra Grabauskienė. Parodos lankytojams koncertuos folkloro ansamblis „Karužė“.


Kilnojamoji stendinė paroda „XIX a. II p. – XX a. pr. Lietuvos valstybės politikos, kultūros, mokslo, visuomenės elitas ir jo aplinka“ tęsia savo kelionę po Lietuvos kultūros ir švietimo įstaigas. Nuo vasario 4 d. ji bus eksponuojama Kauno miesto muziejuje. Čia paroda  atvežta iš Maironio lietuvių literatūros muziejaus. Prieš tai ji jau buvo eksponuota Anykščių sakralinio meno centro Anykščių koplyčioje veikiančiame Pasaulio anykštėnų kūrybos centre, Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje, Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazijoje, Lietuvos dailės muziejaus filialo LM ISC LIMIS patalpose ir sulaukė didelio lankytojų susidomėjimo.


Parodą „XIX a. II p. – XX a. pr. Lietuvos valstybės politikos, kultūros, mokslo, visuomenės elitas ir jo aplinka“ sudaro teminiai stendai, kuriuose panaudotos senosios fotografijos iš 25 Lietuvos muziejų, dalyvaujančių tarptautiniame senųjų nuotraukų, sukurtų per pirmąjį fotografijos gyvavimo šimtmetį (1839–1939 m.), skaitmeninimo ir sklaidos projekte „Europeana Photography“.


Kaip teigia parodos koncepcijos ir tekstų autorė  Danutė Mukienė, dalis parodos stendų skirta Lietuvai svarbiems įvykiams, jubiliejams pažymėti: 1863 m. sukilimui, Žemaičių krikšto 600 metų sukakčiai, Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžiui per Atlantą lėktuvu „Lituanica“, Nepriklausomos Lietuvos kariuomenės įkūrimui, Klaipėdos krašto prijungimui prie Lietuvos, XIX a. pab. – XX a. pr. Lietuvos tautiniam sąjūdžiui. Kita stendų dalis pasakoja apie Lietuvos iškilias asmenybes. Čia pateikiamos nuotraukos, faktinė informacija apie Lietuvos patriarchą Joną Basanavičių, pirmąjį Lietuvos prezidentą Antaną Smetoną, kalbininkus Joną Jablonskį, Kazimierą Būgą, teisininką Mykolą Romerį, Vilniaus kultūros ir visuomenės veikėjus Mariją ir Jurgį Šlapelius, verslininką ir visuomenės veikėją Petrą Vileišį, poetus Maironį ir Antaną Baranauską. Trečioji stendų dalis skirta Lietuvos dvarams ir jų šeimininkams. Parodos lankytojams pristatomi Rietavo, Rokiškio dvarai, pasakojama apie Palangą bei Kretingos ir Palangos dvarų šeimininkus Tiškevičius, Plungės ir Rietavo kunigaikščius Oginskius, didikus Tyzenhauzus, Radvilas, bajorus Kosakovskius. Pasak D.Mukienės, didelė dalis fotografijų, liudijančių apie šių dvarų gyvenimą XIX a. pab. – XX a. pr. yra sukurta pačių dvarininkų arba jiems užsakius, o nacionalizavus dvarus, buvo perduota didikams priklausiusiuose dvaruose įsikūrusiems muziejams ir čia išsaugota iki šiol. Dabar šios nuotraukos skaitmeninamos ir, naudojant šiuolaikines informacines technologijas, pristatomos visuomenei.


Projekto „Europeana Photography“ įgyvendinimo metu (2012–2014 m.) planuojama suskaitmeninti ir Lietuvos integralios muziejų informacinės sistemos portale LIMIS www.limis.lt paskelbti informaciją apie 20 tūkstančių Lietuvos muziejuose saugomų senųjų fotografijų. Visos jos bus pateiktos ir svarbiausiam Europos kultūros paveldo portalui „Europeana“ www.europeana.eu. Didelė dalis šių nuotraukų portale www.limis.lt jau pristatoma visuomenei.


Su parodos „XIX a. II p. – XX a. pr. Lietuvos valstybės politikos, kultūros, mokslo, visuomenės elitas ir jo aplinka“ stendais interneto vartotojai turi galimybę susipažinti Lietuvos dailės muziejaus interneto svetainės puslapyje http://www.ldm.lt/LDM/Slapeliai.htm


Parodos koncepcijos ir tekstų autorė – Danutė Mukienė, kuratorės – Danutė Mukienė ir Viktorija Jonkutė, dailininkė – Loreta Uzdraitė.


Siekdamos įdomiai ir netradiciškai pristatyti šią parodą vaikams bei jaunimui, Kauno miesto muziejaus edukatorės parengė stalo žaidimą „Kauno tauro nuotykiai Lietuvoje“. Šį smagų žaidimą, išklausę ekskursiją, mielai galės žaisti ne tik vaikai, bet ir suaugusieji.


Paroda Kauno miesto muziejuje veiks 2014 m. vasario 4 – kovo 8 dienomis. Maloniai kviečiame aplankyti!


Meno mokyklos Vilniuje | Meno mokyklos Kaune | Meno mokyklos Klaipėdoje | Meno mokyklos Šiauliuose | Meno mokyklos Panevėžyje | Meno mokyklos