28 Geg
M. ir K. Petrauskų muziejuje fotomenininko Gintauto Skuodo parodą „Tapybinė vizija“

M. ir K. Petrauskų muziejuje fotomenininko Gintauto Skuodo parodą „Tapybinė vizija“

G. Skuodas. Kauno panorama


Šių metų birželio 5 d., ketvirtadienį, 16 val. Kauno miesto muziejaus skyriuje M. ir K. Petrauskų lietuvių muzikos muziejuje (K. Petrausko g. 31) atidaroma fotomenininko Gintauto Skuodo paroda „Tapybinė vizija“.


Šį kartą fotomenininko Gintauto Skuodo paroda pristatoma šiek tiek platesniame kontekste, rodomi fotografuoti vaizdai iš Vilniaus ir Kauno miestų.


Fotomenininkas Gintautas Skuodas fotografija susidomėjo daugiau nei prieš dešimt metų. Šiuo metu jis dirba reklaminės fotografijos srityje, taip pat  kuria meninę fotografiją. Fotomenininkas pamena, kad pirmasis jo fotoaparatas buvo CMENA 3 M. Dar lankydamas piešimo pamokas pas dailininką E. Siurvilą,  perėmė daiktų piešimą plokštumomis, tuo metu jis išmoko derinti spalvas, „matyti” šviesos kritimą ant objektų. Tapybos pamokas autorius sėkmingai pritaikė ir fotografijoje.


Miestas yra tapęs daugelio šiuolaikinės fotografijos objektu. „Miestas – jo architektūra, gatvių ir stogų brėžinys, geografija, istorija ir kasdienybė – neaprėpiamas fotografijai. Bet jis – labiausiai intriguojantis objektas. Galbūt todėl visi didieji Lietuvos miestai per pastaruosius dvidešimt metų sulaukė fotografinių interpretacijų, dažniausiai patikslintų literatūriniais tekstais. Miestas, kuriame gyveni, pasidaro nuobodžiai pažįstamas – čia jau atmintinai moki kiekvieną plytą, stulpą, kiekvieną dangų tarp namų. Tapęs kasdieniu praeiviu, miestietis nebepastebi „architektūros paminklų“ ypatingumo, dėl kurio atkeliauja svetimi“. (A. Narušytė) „Lietuvos fotografija 1990 -2010 m. Miestas p. 91, 92.


Parodos ekspoziciją sudaro  skirtingo formato fotografijos, atspaustos ant drobės, sukeliančios  nemažai aliuzijų su tapyba. Autorius fiksuoja gerai žinomus Kauno  ir Vilniaus miesto architektūros objektus – Vytauto bažnyčią, Rotušę, Soborą, Perkūno namą, funikulierių, šv. Onos bažnyčią bei kitus Vilniaus miesto senamiesčio kampelius ir  gatveles. Panoraminiuose Kauno peizažuose fiksuojama Santaka skirtingais metų laikais, tad kitas spalvinis gamtinis fonas ryškina vis kitokią  perspektyvą, kaitą, kuria kontrastą. G. Skuodo fotografijoje didelį vaidmenį atlieka spalva. Iš pirmo žvilgsnio jo darbus norisi gretinti su spalvotu atviruku, tačiau tai tik pirminis įspūdis, kuris itin greitai išsisklaido. Impresionistinė spalvų žaismė, subtilūs spalviniai niuansai, šviesos ir tamsos, šešėlių kaita suteikia fotografijoms mistinio paslaptingumo. Rūke, migloje ar vakaro prieblandoje paskendusi, kiek išblukusi pastato forma fotografijoje suabstraktėja, praranda realius kontūrus. G. Skuodo kuriama fotografinė intriga, netikėtas rakursas vilioja žiūrovą į dar nepažintą pasaulį. Autoriaus fokusuotas ar panoraminis žvilgsnis į pažįstamas, gerai žinomas Kauno ir Vilniaus miestų erdves pateikia itin individualius miestų vaizdinius, kuriuose svarbus ne tik istorinių erdvių fiksavimas, bet ir išlieka svarbus tapybinis štrichas, spalvinis niuansuotumas, vedantis į atrodytų kasdienybėje pabodusio miestovaizdžio simboliką.


Paroda muziejuje veiks iki šių metų liepos 31 dienos. Maloniai kviečiame aplankyti!