22 Bal
PIN diena švenčia kūrybiškumą ir skatina pagarbą kūrėjams

PIN diena švenčia kūrybiškumą ir skatina pagarbą kūrėjams

Balandžio 26-oji – Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena. Nuo vidurdienio iki vidurnakčio, PIN diena bus švenčiama 13-oje Vilniaus vietų. Lankytojų laukia daugiau nei 50 skirtingų menininkų ar jų susivienijimų pasirodymų.  Apie intelektinę nuosavybę bei PIN dieną kalbiname asociacijos AGATA teisininkę Audingą Mielkutę.


1.      Pristatykite AGATA, kas slepiasi po šiuo raidžių junginiu?


AGATA – tai Lietuvos gretutinių teisių asociacija, įsteigta ir valdoma atlikėjų ir fonogramų gamintojų. Pagrindinė AGATA funkcija yra surinkti ir išmokėti savo nariams atlyginimą už jų įrašų panaudojimą televizijos, radijo eteryje, komercinėse erdvėse, kopijavimą asmeniniais tikslais ir pan. Be šių funkcijų AGATA skatina nacionalinio turinio sklaidą, vykdo kultūrinę šveitimo veiklą, palaiko jaunuosius atlikėjus bei konsultuoja savo narius teisiniais klausimais.


2.      Kiek laiko gyvuoja ši asociacija?


AGATA buvo įkurta 1999 m. sausio 14-ąją, susivienijus muzikantams, muzikos įrašų gamintojams ir aktoriams, o šiandien jai jau penkiolika!


3.      Kas gali tapti Asociacijos Agata nariu?


AGATA nariu gali tapti visi Lietuvos atlikėjai (muzikantai, aktoriai) ir fonogramų (įrašų) gamintojai. Narystė asociacijoje yra atvira ir nemokama.


4.      Papasakokite trumpai ir paprastai, kokia yra licencijų išdavimo/įsigijimo situacija Lietuvoje? Ar daug įstaigų/privačių asmenų kreipiasi į jus?


Lyginant laikotarpį nuo AGATA gyvavimo pradžios iki dabar – situacija žymiai pagerėjusi. Jeigu anksčiau patys naudotojai kreipdavosi vangiai ir nenoriai, dabar sąmoningų ir suprantančių, kad atlikėjams už jų muzikos viešą naudojimą turi būti atlyginta įstaigų yra tikrai daugiau. Tačiau vis dar didžioji naudotojų dalis laikosi taktikos laukti, kol mes juos surasime, o ne kreipiasi savo iniciatyva. Šiuo metu sutarčių su AGATA pagrindu už muziką moka 1600 kavinių, 360 viešbučių, 900 kirpyklų, 60 kabelinių operatorių, 50 radijo stočių ir daug kitų muzikos naudotojų visoje Lietuvoje.


5.      Tikriausiai tikrinate įstaigas, ar jos turi licencijas leisti tam tikrus muzikinius kūrinius? Kaip tai vyksta?


AGATA darbuotojai, mūsų dar vadinami inspektoriais, pasidalinę teritorijomis, nuolat ieško informacijos apie galimus naudotojus – naujai atsidariusias kavines, viešbučius, kirpyklas ir pan. Atradę naujus naudotojus, informuoja juos apie pareigą įsigyti licenciją, kad jie galėtų naudoti muziką legaliai.


6.      Balandžio 26 d. vyks Pasaulinė intelektinės nuosavybės (PIN) diena. Kokia šios šventės idėja?


Šia diena siekiama pasakyti, parodyti bei pademonstruoti visuomenei, kokie svarbūs mūsų gyvenime yra intelektinės kūrybos produktai ir kad jie yra konkrečių žmonių sunkaus darbo vaisiai. PIN diena švenčia kūrybiškumą ir skatina pagarbą kūrėjams!


7.      Kuo mums yra svarbi intelektinė nuosavybė kasdieniame gyvenime?


Intelektinė nuosavybė yra neatskiriama mūsų kasdienybės dalis – filmai, muzika, knygos. Visa tai ir yra ne kas kita, o intelektinė nuosavybė. Vaikštome po prekybos centrą niūniuodami mums patinkančią dainą ir tai mums kasdieniška, įprasta ir savaime suprantame. Ar būtume patenkinti, jei visur skambėtų tyla, o televizija netransliuotų jokio filmo? Greičiausiai ne. Taigi intelektinė nuosavybė mums tokia svarbi kasdieniniame gyvenime, kad sunkiai įsivaizduojame gyvenimą be jos.


8.      Kaip Asociacija Agata prisideda prie PIN dienos?


AGATA yra viena iš PIN dienos organizatorių. Kartu su Menų agentūra „Artscape“ stengiamės užtikrinti kuo įdomesnius ir įvairesnius jaunųjų menininkų pasirodymus Vilniaus centre bei senamiestyje, taip pat siekiame, kad kiekvienas vilnietis ir miesto svečias šią dieną atkreiptų dėmesį ir susimąstytų apie intelektinės nuosavybės reikšmę jo gyvenime.


9.      Kokie renginiai vyks Vilniaus mieste per PIN dieną?


PIN diena bus švenčiama 13-oje Vilniaus vietų. Lankytojų laukia koncertai, mados šou, parodos, scenos menai ir kitokie jaunos kartos intelektinės nuosavybės kūriniai ir jų kūrėjai. Visa informacija apie renginį svetainėje www.pindiena.lt.


Daugiau apie PIN dieną ir asociacijos AGATA veiklą galėsite išgirsti šį trečiadienį, 19 val. bare 7 Fridays (Pranciškonų g. 3, Vilnius) vykstančioje gyvų pokalbių laidoje „Penktadieniniai pašnekesiai“.