28 Sau
Stiklo kūriniuose – Lietuvos Didieji kunigaikščiai ir pasakų motyvai

Stiklo kūriniuose – Lietuvos Didieji kunigaikščiai ir pasakų motyvai

Vasario 6 d., ketvirtadienį, 16 val. Kauno miesto muziejaus skyriuje P.Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejuje (Zamenhofo g.12/Kurpių g. 12), gotikinės menės rūsyje atidaroma dviejų Kauno kolegijos Justino Vienožinskio fakulteto studenčių stiklo darbų paroda "Lietuvos didieji kunigaikščiai ir pasakų motyvai".


Pasak parodos kuratorės doc. Sigitos Grabliauskaitės, stiklo kūriniai, kaip ir viskas aplinkui, turi savo istoriją.


Šį kartą Kauno Kolegijos Justino Vienožinskio menų fakulteto Dekoratyvinės plastikos katedros stiklo specializaciją baigusios dvi studentės savo diplominiais darbais primins apie tolimą praeitį, kuomet tik pradėjo formuotis LDK valstybė. Tai laikotarpis, kai kunigaikščiai valdė Lietuvą, o jiems sapnus ir ateitį padėjo išaiškinti žyniai. Taigi, ne vien žmonės, bet ir vilkai, kiti miško žvėrys vaizduojami lietuvių liaudies pasakose, o Lietuvos valdovai iškyla stiklinio pergamento puslapiuose.


Abiejų autorių Astos Cikanavičiūtės ir Birutės  Mileškaitės baigiamųjų darbų vadovė – Dekoratyvinės plastikos katedros vedėja, stiklo studijos vadovė, doc. Sigita Grabliauskaitė. Parodoje eksponuojami menininkių 2013 metais sukurti kūriniai „Didingiausi Lietuvos kunigaikščiai“ bei „Pasakų motyvai“ atskleidžia stiklo technologijų galimybes ir įvairoves. Jie savo tema artimi vienas kitam.


Astos Cikanavičiūtės dekoratyvinė stiklo kompozicija „Didingiausi Lietuvos kunigaikščiai“ –  tarsi vadovėlis, kuriame pateikiami ne vien portretai, bet ir trumpas, glaustas kiekvieno kunigaikščio gyvenimo aprašymas. Čia tyrinėjama valdovų kilmė ir reikšmė, LDK pilys ir heraldinis palikimas, taip pat kunigaikščių portretai. Šie darbai ne tik dekoratyvūs, bet ir labai informatyvūs.


Birutė  Mileškaitė savo dekoratyvine stiklo objektų kompozicija „Pasakų motyvai“ atskleidžia stebuklų pasaulį, kuriame gyvūnai kalbasi, susidraugauja ir vieni iš kitų mokosi. Šios lietuvių liaudies pasakos yra gerai pažįstamos mums visiems, todėl, vos pamačius mažuosius pasakų personažus, užlieja nostalgiški jausmai.


Kaip teigia parodos kuratorė doc. Sigita Grabliauskaitė, istorija primena mums tuos praeities įvykius ir aplinkybes, be kurių nežinotume, kas iš tikrųjų vyksta dabar. Tradiciškai laikoma, kad  istorijos objektas yra dokumentuota žmonijos patirtis, todėl laikotarpis iki rašytinių šaltinių atsiradimo dažnai vadinamas priešistore, arba proistore. Istorija turi didžiulę reikšmę tautų, bendruomenių, kultūrų ir kolektyvinių grupių bendrumui bei tapatumui užtikrinti.


Visus, meno gerbėjus, besidominčius Lietuvos istorija ir norinčius susipažinti su stiklo technologijų įvairove, parodos kūrėjai kviečia į parodos „Lietuvos didieji kunigaikščiai ir pasakų motyvai“ atidarymą vasario 4 d., ketvirtadienį, 16 val. P.Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejuje. Parodos atidarymo metu šventinę nuotaiką ir jaukią atmosferą kurs sutartinių giedotojų folkloro grupė „Kadujo“, vadovė etnomuzikologijos mokslų daktarė Laura Lukenskienė.


Stiklo darbų paroda P.Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejaus gotikinės menės rūsyje veiks iki š.m. kovo 10 d.


Meno mokyklos Vilniuje | Meno mokyklos Kaune | Meno mokyklos Klaipėdoje | Meno mokyklos Šiauliuose | Meno mokyklos Panevėžyje | Meno mokyklos