30 Bal
Tarptautinis Universitetų teatrų forumas vyks jau 15-tą kartą!

Tarptautinis Universitetų teatrų forumas vyks jau 15-tą kartą!

Gegužės 4–10 d. Vilniuje vyks 15-as Tarptautinis universitetų teatrų forumas, pakviesiantis į 13 užsienio svečių ir lietuvių sukurtų spektaklių bei į 3 kūrybines teatralizuotas akcijas apie senuosius miesto teatrus. Ta proga pakalbinome šio forumo organizatorius. Pavasaris Vilniuje gausus įvairių teatrinių renginių, festivalių ir t.t. Kuo Tarptautinis universitetų teatrų Forumas išsiskiria? Kas būdinga tik Jūsų renginiui?


Tarptautinis Universitetų teatrų forumas Vilniuje didžiausias universitetų teatrų renginys Pabaltijyje ir vienintelis toks Lietuvoje. Iš kitų panašaus pobūdžio renginių pasaulyje, Forumas išsiskiria savo unikalia tradicija kurti ir pristatyti publikai  teatrines akcijas – trumpus (10-30 min) teatrinius pasirodymus viešosiose erdvėse. Šių metų gegužės 4-10 dienomis vyks jau 15-tasis Forumas – „Teatrinės reminiscencijos“ – skirtas šiemet Lietuvoje paskelbtiems teatro metams.


Papasakokite plačiau kas tai yra teatrinės akcijos, kuo jos skiriasi nuo įprastų teatro spektaklių.


Teatrinė akcija – priemonė, kuria atskleidžiama pasirinkta Forumo tema tam tinkamoje erdvėje dažnai išeinant už tradicinio teatro formos į pasirodymus įjungiant kitas raiškos priemones, prisitaikant prie erdvės ir/ar įtraukiant publiką į teatrinį veiksmą.


Mes tikime teatro magija: netrukus po mūsų parodytų teatrinių akcijų - iš vienos Vilniaus bažnyčių buvo iškeltas kalėjimas ir pastatas grąžintas Katalikų Bažnyčiai, o viename iš dvarų prasidėjo rekonstrukcijos darbai. Galima sakyti, - tai yra atsitiktinumas. Gal, bet tikrai mūsų pastangos neliko nepastebėtos...


Taip pat teatrinės akcijos dažnai tampa starto platforma jauniems kūrėjams, kurie išauga Lietuvos universitetų teatruose.


Kokios teatrinės akcijos šiemet provokuos žiūrovus, kokiose erdvėse?


Šiemet Lietuvoje paskelbti Teatro metai, todėl Forumas šiemet pasirinko atminties temą – „Teatrines reminiscencijas“ – ir nusprendė parodyti unikalias teatrines akcijas, priminsiančias seniau gyvavusius Vilniaus teatrus. VU teatro dramos trupė Minimum kvies visus į teatrinį pasimatymą su teatro mūzomis Melpomene ir Talėja Vilniaus universiteto kiemuose, VU teatro Kinetinė trupė opera be dainavimo ir vodeviliu be šokio primins lenkų teatrinių trupių veiklą Bernardinų sode, o VGTU teatro - studijos Palėpė jaunieji kūrėjai prisimins Vilniuje gyvavusius žydų teatrus.


Kas paprastai yra Forumo dalyviai?


Forumo dalyviai tai Lietuvos ir užsienio trupės.


Kiekvienais metais į Forumą atvyksta 4-6 užsienio trupės. Per penkiolika Forumo gyvavimo metų jame jau dalyvavo trupės iš 24 Europos šalių bei iš  Kanados, Irano, JAV – viso, daugiau nei 40 skirtingų trupių. Vienas Forumo organizatorių tikslų - kuo plačiau publikai pristatyti Lietuvos universitetų teatrus. Taigi Forume jau yra dalyvavusios trupės iš Vilniaus, Vilniaus Gedimino technikos, Lietuvos edukologijos, Kauno technologijų, Vytauto Didžiojo, Klaipėdos, Šiaulių universitetų, Karo Akademijos. Šiemet prisijungia Mykolo Romerio universiteto teatras, Teatras studija M11.


Skandalingiausia šiųmetinio Forumo dalyvė – Baltarusijos trupė: įkūrusi savo – be vietos ir be pastovios sudėties – teatrą, siekiantį šokiruoti ir parodyti šiandieninį pasaulį be pagražinimų.


Kaip atrenkamos teatrų trupės, kurios atvyksta į jūsų festivalį?


Stengdamiesi, kad Forumo programa kiekvienais metais būtų įdomi ir turininga, dažniausiai į mūsų renginį kviečiame kituose festivaliuose, kuriuose patys dalyvaujame, patikusius spektaklius, trupes. Tačiau esame atviri ir savo internetinėje svetainėje forumas.vgtu.lt esame patalpinę anketą, kurią gali užpildyti kiekvienas Forume dalyvauti norintis teatras. Pagrindiniai atrankos kriterijai – tai trupės jaunatviškumas, spektaklių aktualumas, noras ir galimybės dalyvauti bendroje Forumo veikloje – teatrinėse akcijose, kūrybinėse laboratorijose, tautinėse vakaronėse. Žinoma, techniniai spektaklių aspektai taip pat labai svarbūs.


Kartais patys ieškome trupių, kurios vienaip ar kitaip siejasi su konkrečia mūsų tų metų Forumo tema.


Kas yra Forumo rengėjai? Minėjote esant organizacinį komitetą, kas jį sudaro?


Forumo rengėjai yra Vilniaus ir Vilniaus Gedimino technikos universitetai bei Universitetų teatrų asociacija ir asociacija „Koturnos“, tačiau, žinoma, už šių institucijų yra gyvi žmonės, tai universitetų teatrų režisieriai, dailininkės ir studentai. Jie ir sudaro organizacinį komitetą. Kadangi Forumo organizaciniame komitete aktyviai dalyvauja ne vien teatrų vadovai, bet ir studentai, todėl šis renginys atspindi ne tik trupių režisierių, kurie formuoja kiekvieno konkretaus universitetinio teatro repertuarą, bet ir studentų menines bei socialines pozicijas. Reikia pažymėti, kad visi Forumo organizatoriai dirba savanorišku principu, Forumas nėra pelno siekiantis renginys, todėl visi renginiai yra nemokami.


Daugiau sužinoti apie Tarptautinio Universitetų teatrų forumo veiklą galite šį trečiadienį (balandžio 30d.) 7 Fridays bare vykstančiame renginyje „Penktadieniniai pašnekesiai“, 19 valandą.