17 Bal
Vilniaus grafikos meno centre paroda „Okupacijos realijos. I ir II pasaulinių karų Lietuvos plakatai“

Vilniaus grafikos meno centre paroda „Okupacijos realijos. I ir II pasaulinių karų Lietuvos plakatai“

Manfredas Bühlmannas. Plakatas „Vilniaus darbo namų paroda Didžioji gatvė 43  1916“. Hollerbaum & Schmidt leidykla, Berlynas. MAB

 

2014 m. balandžio 23 – gegužės 10 dienomis Vilniaus grafikos meno centro galerijoje veiks paroda „Okupacijos realijos. I ir II pasaulinių karų Lietuvos plakatai“.


Ar norite pamatyti, kokie avangardo tėvo Kazimiro Malevičiaus plakatai buvo klijuojami ant Vilniaus skelbimų stulpų I pasaulinio karo metais? Ar žinote, kuo mums svarbus vokiečių Dešimtosios armijos laikraštis? Ar įsivaizduojate, kur nacių okupuotame Vilniuje vyko futbolo varžybos ir kokios komandos jose žaidė? Ar girdėjote, kad II pasaulinio karo metais lietuviams, latviams ir estams Berlynas gamino visiškai tokius pačius plakatus? Visa tai pamatysite ir sužinosite apsilankę parodoje „Okupacijos realijos. I ir II pasaulinių karų Lietuvos plakatai“.


Dviejų pasaulinių karų plakatai supažindina Vilniaus grafikos meno centro lankytojus su tos epochos Lietuvos realijomis ir grafikos taikymu propagandos tikslais. Parodoje plakatai pristatomi dviem aspektais – kaip propagandos priemonė ir kaip kasdienybės atspindys. Karo metų vizualinė produkcija padeda geriau suprasti, kuo tomis dienomis gyveno civiliai okupuoto krašto piliečiai.Kurtas Fridrihsonas. Trim generalinėms Ostlando sritims bendras plakatas „Šalin [rankas] nuo Lietuvos [Latvijos, Estijos]!“. 1944. NPDAF, LNB

 

Plakatai grupuojami pagal chronologiją ir pagal temas. Pirmoje salėje eksponuojami 1915–1918 m., antroje – 1941–1944 m. sukurti plakatai, kurie buvo platinami Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, II pasaulinio karo metais vokiečių priskirtose tam pačiam Ostlando regionui. Išryškinamos abiejų pasaulinių karų ideologijai svarbios temos, atspindimos karo sąlygų padiktuotos praktinės reikmės. Gretinami politinės, socialinės ir kultūrinės pakraipos plakatai padeda atskleisti kai kuriuos dviejų tragiškiausių XX a. kataklizmų panašumus ir skirtumus.


Parodos rinkinio pagrindą sudaro plakatai iš Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Bibliografijos ir knygotyros centro ir Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos rinkinio. Lyginamąją medžiagą, kuri leido išsamiau kontekstualizuoti II pasaulinio karo lietuviškus plakatus ir pasiaiškinti, kaip veikė Ostlando propagandos mašina, suteikė Latvijos nacionalinė biblioteka.


Kuratorės Giedrė Jankevičiūtė ir Laima Laučkaitė-Surgailienė


Koordinatorės Kristina Kleponytė-Šemeškienė, Jurga Minčinauskienė


Parodos dizainas Gedas Čiuželis


Organizatorius Vilniaus grafikos meno centras


Rėmėjas Lietuvos kultūros taryba


Partneriai Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka