15 Lie
Vilniečių teismui – skandalistas dramaturgas ir „Auksinę kaukę“ pelnęs spektaklis

Vilniečių teismui – skandalistas dramaturgas ir „Auksinę kaukę“ pelnęs spektaklis

Jevgenijaus Ternavskio nuotr.


 „Mano aktoriai sugeba viską. Jie neturi amplua, yra universalūs ir gali dirbti bet kokiame žanre. Jų naujieji vaidmenys visada pasirodo besantys tikra prieš tai buvusiųjų priešingybė“, – sako režisierius Sergejus Fedotovas, į Vilnių atvežantis komediją „Luošys iš Inišmano“. Šį prestižine Rusijos premija „Auksine kauke“ įvertintą kūrinį liepos 24-ąją bus galima išvysti Lietuvos rusų dramos teatre su lietuviškais titrais.


Permės teatro „U mosta“ spektaklyje – luošio, netikėtai patekusio į Holivudą, bet vėliau sugrįžusio tėvynėn, į Airiją, istorija. „Aktoriams pavyko sukurti savo herojus taip, lyg jie patys būtų išgyvenę visą šios šalies istoriją, lyg būtų ją sugėrę per beprotišką riverdance‘ą ir lyrines airių balades“, – rašė Rusijos teatro kritikas Aleksandras Sokolianskis.


Spektaklis sukurtas pagal garsaus airių kilmės dramaturgo-skandalisto Martino McDonagho pjesę. Pastarąjį išgarsino ne tik maištingas kūrybos stilius, visa šūsnis prestižinių teatro bei kino apdovanojimų („Oscaras“, „BAFTA“, dvi „Laurence Olivier“ ir keturios „Tony“ statulėlės), bet ir socialinėms normoms nepaklūstantis elgesys. Britų spauda vis randa progą priminti, kaip vieno renginio metu jis viešai ir necenzūriškai po velnių pasiuntė aktorių serą Seaną Connerį. O būdamas 27-erių, M.McDonaghas tapo pirmuoju po Shakespeare‘o dramaturgu, kurio net keturios pjesės įvairiuose Londono teatruose buvo atliekamos vienu metu. Tačiau apie šį faktą dramaturgas tepasakė, kad tai nesvarbu, nes Shakespeare‘as esą jam atrodąs nuobodus.


Piktdžiugiškas M.McDonagho humoro jausmas, buitinis realizmas ir groteskas Permės teatre „U mosta“ vyrauja jau dešimtmetį. Šio dramaturgo kūrybos jie ėmėsi pirmieji Rusijoje ir pradėjo M.McDonagho bumą. Dabar šioje šalyje sukurta daugiau nei 120 spektaklių pagal jo kūrinius, tačiau, pasak teatralų, S.Fedotovo pastatymai laikomi etalonu. Rudenį teatras planuoja surengti pirmąjį tarptautinį M.McDonagho kūrybai skirtą festivalį.


„Mums gimė visai kitokia M.McDonagho poetika. „Luošys“ savyje sutalpino ir aštrią – beveik detektyvinę – intrigą, ir paradoksalius charakterius, kuriais garsėja šis dramaturgas; į pirmąjį planą čia iškeliama nuostabi airiškų mitų ir padavimų, pačios tikriausios šventosios žemės intonacija. M.McDonaghas šią istoriją sukūrė taip, tarsi kruvina Airijos karų ir teroro istorija neegzistuotų, o jo herojai būtų Amžinieji Vaikai“, – sakė režisierius S.Fedotovas.


M.McDonaghas nesvetimas ir Lietuvos kūrėjams. Jo pjeses per pastarąjį dešimtmetį šalies teatruose yra statę režisieriai Gytis Padegimas, Jonas Vaitkus ir Aidas Giniotis.


Permės teatro „U mosta“ spektaklis „Luošys iš Inišmano“ bus rodomas liepos 24-ąją Lietuvos rusų dramos teatre Vilniuje su lietuviškais titrais.