10 Lap
Jau penkerius metus kviečiama žiūrėti estiškų filmų Užupyje

Jau penkerius metus kviečiama žiūrėti estiškų filmų Užupyje

Šį penktadienį, 2017 lapkričio 10 dieną, Užupyje prasideda jau penktasis estų kino festivalis „Estų kino dienos Užupyje“, vykstantis kartu su Užupio Vėjo dienomis. Tradiciniu tapusio renginio šiųmetėje programoje – du dokumentiniai ir du vaidybiniai filmai. Nemokamais kino seansais žiūrovai galės mėgautis penktadieniais 18.30 val. Užupio kavinės salėje (Užupio g. 2, Vilnius). Visi filmai originalo kalba, su angliškais subtitrais.


Prieš kiekvieną seansą nenuilstanti šio festivalio įkvepėja ir organizatorė Annika Grišakov, Užupio Respublikos įgaliotoji ambasadorė estų reikaluose, gražia lietuviška kalba pristato kiekvieno filmo atsiradimo peripetijas ir to laikmečio istorijas, kurios dažniausiai yra daug įdomesnės, bet lieka primirštos už kadro.


„Mūsų mažos tautos belenktyniaudamos virtualiame pasaulyje dažnai pamiršta pasidomėti, kas gi jau yra sukurta mūsų pačių, tačiau dar nepatirta. Estų kino dienos Užupyje yra puiki proga šaltais lapkričio vakarais smagioje draugijoje pažinti šiaurinius kaimynus, jų kultūrą bei tiesiog betarpiškai sužinoti ir įvertinti, kaip sekasi kino kūrybai ir industrijai Estijoje,“ – sako Annika Grišakov, darbiniame gyvenime esanti profesionali lietuvių ir estų kalbų vertėja.


Estų kino dienos yra neatsiejama jau daugiau nei 18 metų Užupyje vykstančių Vėjo dienų dalis. „Vėjo dienos - tai jau tradicinė ir nekomercinė filosofijos, fotografijos, kino, džiazo, roko ir poezijos, ir, žinoma, politikos ir mokslo fiesta, vykstanti Užupio kultūrinėse erdvėse bent keturis darganotus lapkričio savaitgalius. Užupio universiteto rektoratas žingeidiems klausytojams pasirūpina įdomių paskaitų temų, kur visada paliečiama vėjų, žinomų kaip permainos, svarba mūsų gyvenime, apžvelgiami ir diskutuojami užupiečių postūmiai kaimyninės Lietuvos ir Vilniaus gyvenime. Vakarus visada užbaigia gyvo garso ir balso koncertai. Stengiamės, kad tai būtų teminiai vakarai skirti įvairų tautų ar stilių kūrybai. Tikimės, kad renginių kalendoriuje atsiras dabar jau griaunamos Neringos vinilo diskotekos ir išlaikys tradicijas Vilniuje. Užupio kūrybinė erdvė suteikia galimybes žinomiems, ar nelabai dar žinomiems, bet kūrybingiems žmonėms, viešai atrasti savo raiškos formą. Taigi, sekite paskutinius anonsus Užupio Respublikos Facebook paskyroje ir nepamirškite apsilankyti, kad dvejosite, kur gi čia nuėjus šaltą vakarą,“ - vardija ir kviečia Užupio Respublikos premjeras Sakalas Gorodeckis, gyvenime dirbantis verslo vadybos konsultantu.


Lapkričio 10 d. „Disko ir branduolinis karas“ (2009, rež. Jaak Kilmi) – žaisminga dokumentika apie savotišką informacinį karą Estijoje paskutiniaisiais TSRS dešimtmečiais. Vakarietiška popkultūra tuometinių žmonių pasaulėžiūros formavimuisi turėjo ypatingai svarbų, tačiau dabartiniu požiūriu keistoką įtaką. Langas į daugelio jų svajonių pasaulį - Šiaurės Estijoje matoma Suomijos televizija, kurios sklaidos valdžia niekaip nesugebėjo užgniaužti.


Lapkričio 17 d. „Estė Paryžiuje“ (2012, rež. Ilmar Raag) pasakoja dviejų emigravusių esčių susitikimo istoriją. Viena jų – jau seniai Paryžiuje gyvenanti turtinga ir įnoringa ponia Frida, o kita – jos slaugyti atvykusi, iš mažo Estijos miestelio kilusi kukli Anna. Atrodytų, kad tarp jųdviejų nėra nieko bendro. Bet ar tikrai? Fridos vaidmenyje matysime šią vasarą anapilin iškeliavusią prancūzų kino legendą Jeanne Moreau.


Lapkričio 24 d. „Poliarinis berniukas“ (2016, rež. Anu Aun) – dramatiška istorija apie abiturientą, svajojantį įstoti į prestižinę Berlyno meno akademiją. Įsimylėjęs bipoliniu psichikos sutrikimu sergančią merginą ir dėl jos įvykdęs nusikaltimą, už kurį gresia ilgi metai už grotų, jaunuolis turi apsispręsti tiek dėl savo, tiek dėl jos ateities.


Gruodžio 1 d. „Sovietiniai hipiai“ (2017, rež. Terje Toomistu). Šešerius metus kurtas dokumentinis filmas nukelia mus į aštuntojo dešimtmečio TSRS. Ieškodami laisvės ir nepaisydami griežto politinio režimo, gėlių vaikai Sovietų Sąjungos viduje susikūrė savą Sistemą. O dabar maža jų grupelė keliauja į Maskvą, kur žmonės kasmet renkasi paminėti tragišką įvykį, kai 1971 m. birželio 1 d. KGB suėmė tūkstančius sovietinių hipių.


Taigi, ateikite palengva, neskubėdami ir lėtai pasimėgaukite iki galo.  Estų kinas penktadieniais 18.30 val. Užupyje. Kiti Vėjo dienų vakarai šeštadieniais panašiu laiku.  
Sekite paskutines naujienas ir anonsus Užupio Respublikos Facebook paskyroje.


Dėkojame estų kino dienų rėmėjams: Estijos Ambasada Vilniuje, Užupio bendruomenė, Vilniaus miesto savivaldybė ir Užupio kavinė.


Estų kino dienos Užupyje: https://www.facebook.com/Est%C5%B3-Kino-Dienos-U%C5%BEupyje-Estonian-Film-Days-in-U%C5%BEupis-558733164198291/


Užupio Respublika: https://www.facebook.com/uzupis/


Detalesnė einamoji informacija apie renginius:


https://www.facebook.com/pg/uzupis/events/


https://www.facebook.com/events/268757893647205/


https://www.facebook.com/events/334429613697285/


Visus renginiai, kiek leidžia techninės ir autorinės galimybės, yra transliuojami ir įrašomi Užupio televizijos kanalais:


https://www.facebook.com/pg/uzupis/videos/


Grotažymės Facebook informacijos gijoms: #Vėjo_dienos #Estų_kinas_Užupyje


***


Renginio organizatorė Annika Grišakov


el. paštas: [email protected]


Tel. +370 615 89203


Užupio Respublikos premjeras Sakalas Gorodeckis 


el.paštas: [email protected]


Tel. +370 698 78271